Vill du också byta din hyresrätt?
- Se all information och fler annonser
- Bytesförslag anpassade för dig
- Enkel registrering på 2 minuter
Ladugårdsgärdet, Stockholm
3 rum ∙ 73 kvm ∙ Vån 5
11 999 kr/mån
Annonsnummer: 921011
Ljus hörnlägenhet på 5:e våningen med 2.70 i takhöjd.
Fönster i både väst, syd och öst som släpper in fint solljus under dagen.
Ekparkett i hall, sovrum, vardagsrum och kök.
Kök med gott om förvaringsskåp. Hel kyl och frys samt plats för stor diskmaskin.
Rymligt, helkaklat badrum med badkar och plats för tvättmaskin.
Gott om förvaring. Vi har byggt in egna garderober i hallen och flyttat in de befintliga i sovrummen. Behöver man inte så mycket förvaringsyta, kan man ta bort några garderober från sovrummen till förmån för byrå eller annat.
Stor och fin tvättstuga med digitalt bokningssystem. Hela 4 tvättmaskiner, 2 torktumlare och två torkskåp.
Takterass högst upp i huset som är bokningsbar för alla hyresgäster, vi har själva använt den vid födelsedagsfirande.
Längst ner finns flertalet cykelrum, barnvagnsrum samt sopsortering.
Garage finns även det i huset, men det finns alltid lediga p-platser utanför huset (få förunnat för att vara innanför tullarna)
Tycker man om att cykla så finns det nya, fina cykelbanor både längst med hela Värtavägen och ner mot Karlaplan, eller längst med Lidingövägen bort mot Stadion/Sturegatan.
1 minut till 1:ans busslinje som tar dig ner till Fältöversten på bara 3 minuter
Röda linjens tunnelbanestation är också bara någon minut bort.
Nära fina parker och natur. Tessinparken ligger på kort promenadavstånd med trevligt café. Där finns även parklek för barnen och plaskdamm om somrarna.
Åt andra hållet ligger hela Gärdesfältet med sol från morgon till sen kväll och så hela Djurgården därefter.
Det är också relativt nära till Norra Djurgårdsstaden och den fina naturen där vid Stora Skuggan och 4H-gården.
Har man barn så finns det flera bra förskolor inom kort avstånd. Många olika lekplatser, både stora och små. Om vintrarna har Gärdesfältet perfekta pulkabackar och det anordnas alltid ett stort skidspår som lockar folk från hela stan.
Vi har också kunnat ta långpromenader bort till Museiparken med vårt äldsta barn där bl.a. Sjöhistoriska och Tekniska museet ligger.
Vi trivs bra här, men behöver någonting större då familjen har vuxit sedan vi flyttade in!
* Exakt hyra efter hyreshöjning är 12.186 kr