Gå till sidans innehåll
Bild 1 på Husargatan 28

Husargatan 28

1 mot 1

3 rum ∙ 80 kvm ∙ Vån 4

9 999 kr/mån

Annonsnummer: 942414

Publicerad: 2021-07-09

Balkong
Hiss
Badkar

Om boendet

Bostadstyp Hyresrätt Hyresvärd Bostadsbolaget

OBS! Hyran är 10446kr (nya hyran 2025), vi har skrivit 9999 för att inte missa potentiella byten. Enligt kontraktet är lägenheten 78,9 m2, vi har avrundat till 80 m2 för att inte missa potentiella byten och för att den gedigna planlösningen gör att lägenheten snarare känns som 80 m2 eller större.

Fantastisk ljus trea i Haga med allt! Högst upp i huset, rymlig balkong, hiss, sopsug, badkar och toalett med fönster, tvättmaskin, diskmaskin, helkyl och helfrys och jättefin barnvänlig nyrenoverad gård. Ingen insyn. Innergården sitter ihop med två andra innergårdar, så i praktiken har man tillgång till tre fina innergårdar. Mellaninnergården har en gunga och ett fint körsbärsträd som blommar om våren samt soprum med källsortering och cykelförråd, och gården längst bort från oss har en grill, fina utemöbler och träd. Vår innergård är störst och har grill, fina utemöbler, små träd, plantering, tvättstuga, cykelförråd och en fjädergunga för små barn. Tvättstugan är väldigt lätt att få tvättid i. Från vår balkong ser man ut över takåsar i Haga och Hagakyrkan, från franska fönster i vardagsrummet har man utsikt över takåsar, Kungshöjd och upp mot Skansen Krona. Det finns möjlighet att hyra parkeringsplats i parkeringshuset med utgång på vår gård. Gemenskapslokal finns att hyra hos värden bara några gator bort. Väldigt bra hyresvärd.

Bra planlösning som utnyttjar alla kvadratmeter maximalt. Toalett, kök med dubbeldörrar och ett sovrum mot gården, vardagsrum och det andra sovrummet mot gatan (som är förvånansvärt tyst med tanke på det centrala läget.) Ny ekparkett i vardagsrum, hall och ena sovrummet. Halvkaklat badrum. Gratis ommålning/omtapetsering av väggar och dörrar för nästa hyresgäst, vi har inte nyttjat det pga att vi har barn. Lägenheten ligger som sagt högst upp och med mansardtak, dvs vägg- och takmötet mot gård och gata är vinklade, vilket ger ett mysigt intryck. Framtidens bredband är installerat, vilket gör att du kan välja vilken operatör du vill och få ett bra pris. Husets byggår är 1984.

Området Haga - Göteborgs ”gamla stan” - känner de flesta till med shoppinggatan med alla småbutiker på Haga Nygata och alla kaféer, barer och restauranger här. I närliggande Linné, Järntorget och Skanstorget finns ännu fler. Biltrafik är mer eller mindre förbjuden i Haga, vilket gör att det är en tyst oas mitt i staden. Haga kryllar även av förskolor och skolor och här finns flera lekplatser för de små. Hagabadet erbjuder spa, massage, bad men också vanlig träning och yoga. Hagaparken, Skansberget med utsikt över staden och Slottsskogen är de närmaste grönområdena, men Botaniska trädgården och Änggårdsbergen ligger inte långt ifrån de heller. Hagakyrkan är närmaste spårvagnshållplats och Pilgatan är närmaste busshållplats.

Vi är inte intresserade av mindre lägenheter än den vi redan har. Vi har inte bråttom utan väntar på rätt byte.

Läs mer om bostaden

Är du intresserad av ett byte?
I området
Kollektivtrafik
Annat
Pilgatan (97 meter)
Tåg
Handelshögskolan (176 meter)
Restauranger
Sjöbaren
Haga Nygata 25 (102 meter)
Skanshof
Lilla Bergsgatan 1 (148 meter)
Skolor och barnomsorg
Hagaskolan
Skolgatan 22 (78 meter)
Sigrid Rudebecks Gymnasium
Bellmansgatan 6-8 (296 meter)
Affärer
ICA Nära Haga
Pilgatan (48 meter)
Willys Göteborg Hvitfeldtsplatsen
Hvitfeldtsplatsen 1 (447 meter)
Önskad bostad

Vill du också byta din hyresrätt?

  • Se all information och fler annonser
  • Bytesförslag anpassade för dig
  • Enkel registrering på 2 minuter
rum
Minst antal kvadratmeter
Högsta hyra
Krav
Övriga preferenser
Alternativt önskemål
rum
Minst antal kvadratmeter
Högsta hyra
Krav
Övriga preferenser

Vill du också byta din hyresrätt?

  • Bytesförslag anpassade för dig
  • Hjälp genom hela bytet
  • Enkel registrering på 2 minuter
Kom igång gratis