Vill du också byta din hyresrätt?
- Se all information och fler annonser
- Bytesförslag anpassade för dig
- Enkel registrering på 2 minuter
Hagalund, Solna
2 rum ∙ 40 kvm ∙ Vån 3
7 000 kr/mån
Annonsnummer: 1082316
Huset är byggt 1940. Stambyte utfört 2012.
I kontraktet står bostaden som 1:a (39 kvm) men är en välplanerad 1,5:a (som en mini 2:a), där halvrummet/sovrummet är ett eget rum med utgång till balkongen. Se gärna ritningen bland bilderna. Ny hyra, 7010/mån.
Välplanerad och fräsch lägenhet i Hagalund, invid pendeltåg och tvärbana. Några minuters gångavstånd till Hagaparken, Mall of Scandinavia och Friends Arena, nära Karolinska sjukhuset. Bussar och tvärbana går till Solna centrum (anslutning till t-banan). Bussfärd till Täby, Danderyd och Odenplan tar 10 minuter.
Fina detaljer såsom trälister, högt i tak, parkettgolv, stengolv i hallen, balkong med plats för blommor och ett litet cafébord.
Lägenheten ligger på 2,5 trappa och känns som högre upp, eftersom huset står på en backe. Hiss finns, liksom tvättstuga, mycket stort vindsförråd och cykelrum.
Planlösning:
Avlång hall med grått stengolv, garderob och städskåp. I anslutning till hallen ligger badrummet med dusch och uttag för tvättmaskin. Tvättmaskin finns idag och kan lämnas kvar vid byte.
Vardagsrum med stort fönster och parkettgolv.
Ett mindre rum med balkong (genomgångsrum till köket). Idag används det som sovrum, med en stor säng (120x200). Parkettgolv finns här också.
Intill sovrummet ligger köket med plats för ett litet matbord.
Trevliga grannar och lungt område, trots centralt läge.