Annonsen har inga bilder än.

Lunden, Göteborg

Sankt Pauligatan 21A

1 mot 1

3 rum ∙ 53 kvm ∙ Bottenvåning

9 275 kr/mån

Annonsnummer: 1117502

Om boendet

Bostadstyp Hyresrätt Hyresvärd Bror Johansson

Ett stenkast från Redbergsplatsen ligger denna fina 2a i Lunden med billig hyra och underbart läge! Nyrenoverad 2021, diskamasking samt kombi tvätt-/torktumlare.

Lägenheten är egentligen en 3a med ett rum som är tänkt som förråd, då det inte finns något annat förråd som tillhör lägenheten. Vi har dock använt detta rum som dels kontor, dels förvaringsutrymme.


Nerpå gatan ligger den charmiga fotbollspuben Paddington’s och om man fortsätter 50 meter till kommer man till en av Göteborgs bästa och populäraste ölkrogar Ostindiska Ölkompaniet. Alldeles i närheten ligger även Lejonet&Björnen, det underbara caféet Café no. 77, Myrornas Second Hand-butik, flera mataffärer och mycket annat.

Precis utanför lägenheten ligger hållplatsen Ingeborgsgatan där 60-bussen stannar som tar en till Brunnsparken på drygt 10 minuter.

Bara några enstaka minuters promenad från lägenheten ligger Snikens Kulles utsiktsplats där man har utsikt över hela Göteborg. Det är även cykelavstånd från Delsjöområdet (Skatås) och Härlanda Tjärn.

Cykelförråd och återvinningsrum finns.

Läs mer om bostaden

Önskad bostad

Vill du också byta din hyresrätt?

  • Se all information och fler annonser
  • Bytesförslag anpassade för dig
  • Enkel registrering på 2 minuter
rum
Minst antal kvadratmeter
Högsta hyra
Krav
Övriga preferenser
I området
Restauranger
Restaurang Sofra
Danska Vägen 79
Paddingtons Pub & Restaurant
Sankt Pauligatan 1
Skolor och barnomsorg
Böskolans friskola
Lilla Danska Vägen 1
Balsaminen Föräldrakooperativ
Utjordsgatan 17
Affärer
Kaffelunden
Danska Vägen 91
ICA Supermarket Olskroken
Redbergsvägen 14
Intressemarkering
Är du intresserad av ett byte?
Intresserad
Inte intresserad

Vill du också byta din hyresrätt?

  • Bytesförslag anpassade för dig
  • Hjälp genom hela bytet
  • Enkel registrering på 2 minuter
Kom igång gratis