Vill du också byta din hyresrätt?
- Se all information och fler annonser
- Bytesförslag anpassade för dig
- Enkel registrering på 2 minuter




3 rum ∙ 72 kvm ∙ Vån 4
10 000 kr/mån
Annonsnummer: 1138729
Publicerad: 2024-03-28
Vi har bott i vår lägenhet i Midsommarkransen i nästan tio år och trivs fortfarande väldigt bra, men är nyfikna på nya miljöer och letar lugnt vidare efter något som passar oss minst lika bra.
Lägenheten är belägen i ett 1940-talshus och är relativt nyrenoverad. Planlösningen är öppen, vilket gör att den känns rymligare än vad kvadratmetrarna antyder. Det finns gott om generösa fönster i två väderstreck (sydost) som släpper in mycket ljus, och eftersom det är en hörnlägenhet upplevs den som extra luftig. Balkongen ligger i söderläge, med sol stora delar av dagen. Finns även mycket förvaring. Dels i lägenheten, bland annat ett förråd, dels ett större förråd nere i källaren. Tvättstuga finns och det är enkelt att få tider. Vi har också installerat en egen tvättmaskin som vi eventuellt lämnar kvar.
Huset är omgivet av grönska och ligger på en lugn gata utan genomfartstrafik. Det är lite insyn och grannarna i huset är trevliga och har bott här länge.
Området är mysigt och tryggt. Det är nära till allt man behöver i vardagen: matbutiker, restauranger, barer, apotek och mycket annat. Tunnelbanan (båda uppgångarna) ligger fem minuters promenad bort och det är enkelt att hitta parkering om det behövs.
Vi har ingen brådska, men är öppna för att byta om rätt läge dyker upp.
(Planritningen är ej skalenlig!)