Vill du också byta din hyresrätt?
- Se all information och fler annonser
- Bytesförslag anpassade för dig
- Enkel registrering på 2 minuter




3 rum ∙ 72 kvm ∙ Vån 3
10 300 kr/mån
Annonsnummer: 1171046
Publicerad: 2024-11-02
Ljus sekelskifteslägenhet med charm
Vi söker någon att byta vår fina sekelskifteslägenhet mot. Den har 2,5 rum som kan göras om till 3 rum genom möjlighet att återställa befintliga dörrar. Tack vare läget på en höjd och det stora avståndet till husen på andra sidan gatan, en luftig utsikt mot Kungsholmens gymnasium, får lägenheten ett fantastiskt ljusinsläpp.
Lägenheten har många vackra originaldetaljer bevarade, som en öppen spis (ej för eldning), höga fönster och generös takhöjd (2.70) som skapar en härlig rymd. Sovrummet vetter mot den lugna innergården, vilket gör det tyst och behagligt när det är dags att sova.
Gott om förvaringsmöjligheter med bl.a. två garderober med full takhöjd: 190 x 80 cm med automatiskt ljus, som två små rum utan fönster.
Badrummet är rymligt, utrustat med badkar och möjlighet till tvättmaskin.
Vindsförråd och cykelrum.
På innergården finns träd och sittplatser och grillmöjligheter.
Varje våningsplan har en liten allmän balkong för vädring och sittplatser.
Tvättstugan är fräsch och välskött, och det är enkelt att hitta parkering i området.
Trevliga grannar!
Lägenheten kombinerar tidlös sekelskiftescharm med praktiska fördelar och ett härligt ljus.
Hör av dig om du är intresserad!